Uzbekistānas Republikas kultūra

Par Uzbekistānu

Kultūra un tradīcijas

Kultūra no Uzbekistānas ir viena no spilgtākajiem un oriģinālajiem kultūram Austrumos. Tā ir neatkārtojama nacionālā mūzikas, dejas un krāsošanas, unikālais valsts virtuve un apģērbu. Uzbekistānas nacionālā mūzika raksturo  dažādās tēmās un žanrus. Dziesmas un instrumentu spēles atbilstoši to funkcijām un formas izmantošanas var iedalīt divās grupās: veiktas noteiktā laikā un saskaņā ar noteiktiem apstākļiem, un veikt jebkurā laikā. Dziesmas saistītas ar paražām un tradīcijām, darba procesiem, dažādu ceremonijas, negatīvo izklaides pārstāvniecībām un spēles, pieder pie pirmās grupas.

Uzbeku cilvēki ir labi pazīstami ar savam dziesmam. Koshuk – mājsaimniecības dziesma ar nelielu Diapason melodiju, aptverot vienu vai divas rindas dzejas tekstu. Dejas raksturs melodiju šī žanra nodrošina to darbību atbalstam komiksu dejām. “Lapar” ir dialoga dziesma. Dažās jomās termins – lapar tiek piemērots kāzu dziesmas “Ulan” (kas tiek veikts kā dialogs par vīrieti un sievieti). Žanrs “jalla” ietver divu veidu dziesmas: melodiju no šaurā diapazonā, un solo vienlaikus ar deju. Valsts un profesionālās dzejoļi par Austrumu dzejnieku tiek izmantoti kā par dziesmas tekstu. Īpaša vieta uzbeku muzikālā mantojuma ieņem “dastans” (EPIC leģendas ar liriskā varoņa saturu). Arī “Makoms” – ir pamata klasiskā fonds profesionālās mūzikas un mutvārdu tradīcijas.

Par uzbeku dejas atšķirt maigumu, gludumu un kustību izteiksmīgumu, viegli bīdāmie soli, oriģinālas kustības uz vietas un uz aplī.

Valsts glezniecības attīstība sākās pirms daudziem gadsimtiem. Pēc 16-17 gadsimtiem no manuskripta un saistošiem Buhāras mākslā un dažās citās pilsētās centriem ir gūti nozīmīgi panākumi. No manuskripta Dekoratīva iekļauti rafinēts kaligrāfija, ar ūdens krāsu veiktspēju un plānas rotājumi uz laukiem. Samarkanda, un jo īpaši Buhāras Centrālās Āzijas skolas miniatūru ir sasniegusi lielus panākumus, un tika izstrādāti daudz dažādu stilu virzienos. Viens no tiem, piemēram, ir saistīta ar tradīcijām Behzod, kas raksturīgs ar maigu stilu rakstot vēstuli un arhitektūras elementu.

Nacionālie apģērbi

Uzbeku nacionālās drēbes no beigām XX gs paliek nemainīgs līdz pat šajās dienās. Minētajā laika vīri tiešus seguma krekli, apakšējā un top mērci kleitas. Par rītasvārki bija ļoti viegls un izgatavots no kokvilnas vilnas. Tur bija samazinājumu par katru pusi mērci kleita ērtībai pie kājām. Biksēm tika veikti plaši, tieši šķirnes aizdeva no augšas uz leju. Sieviešu apģērbi: rītasvārki kleitu, “parandja” – arī plaša šķirnes.

Rokdarbi

Kultūra, rokdarbi un tūrisms ir strauji kļūst nešķiramas partneriem. Vietējie amatniecība ir svarīgi elementi kultūru, un cilvēki dodas uz redzēt un izjust citu kultūru, tradīcijas un dzīves veidus. Amatniecības produkti veido nozīmīgu elementu pirkumiem, ko tūristi, sniedzot svarīgu ekonomisku ieguldījumu vietējai ekonomikai.

Lietišķā māksla uzbeku ir daudz šķirni, ja runa ir par stilu, materiālu un ornamentu. Zīda, keramikas un kokvilnas aušanas, akmens un koka griešanai, metāla gravēšana, ādas spieduma, kaligrāfijas un miniatūra glezna ir daži žanri nodotas no seniem laikiem. Atpakaļ pagātnē, katram reģionam bija savas kultūras un etniskās tradīcijas unikālās īpašības, kuras bija izveidojušas vietējās ģildes, kas ir nostiprinājusi šīs īpašības ar savu mākslu.

Uzbeku amatnieku mūsdienās joprojām piekopj senās rotaslietas pieņemšanas metodes griešanai dārgakmeņiem, graudu filigrāni, graudains darbu, gravēšana un emaljēšanai, arī viņi cenšas, lai ņemtu vērā modes prasībām un stilu.

Izšūšana ir viens no populārākajiem tendences lietišķās mākslas Uzbekistānā. Katrs no Uzbekistānas pilsēta ir savas unikālas iezīmes, piemēram, rotājumus, sastāvu, krāsu gammu un izšūšanas. Finest veida izšuvumi, zelta izšuvumi joprojām praktizē Buhāras.

Paklāju aušanas māksla ir ļoti sena mākslas forma visā Āzijā un Austrumiem, un mūsdienās to var atrast dažas no Uzbekistānas pilsētām šodien. Koksnes griešanai māksla tiek izmantoti un pielāgoti mūsdienu interjera dizainu. Cirsts un apgleznoti galdi, taburetes, lādītes, penāļi un bookstands ir populāri mēbeles starp vietējiem iedzīvotājiem un tūristiem. Miniatūru glezniecība un kaligrāfija māksla ir atjaunota atkal savā tradicionālajā formā, kā arī dažas mūsdienu variantus. Piemēram, miniatūras uzspiests uz ādas, krāsotas uz papīra miniatūras, mazo lakots kastes, ierāmētas fotogrāfijas, zīmuļu kastes un daudzas citas idejas, prasmīgi krāsotas ar meistaru var atrast Uzbekistānā.