E.Stiprais Taškentā uzsver ES Robežu pārvaldības programmas nozīmi drošības un stabilitātes stiprināšanā Centrālāzijā

No 11. līdz 14.jūlijam norisinājās Latvijas Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieka – politiskā direktora Eduarda Stiprā vizīte Uzbekistānā.

Vizītes laikā E. Stiprais piedalījās Eiropas Savienības (ES) Robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā (BOMCA) 9.posma koordinācijas grupas, kā arī projektā iesaistīto donorvalstu un institūciju sanāksmē, kurā uzsvēra projekta nozīmīgumu Latvijai kā ES dalībvalstij un BOMCA programmas īstenošanu kā iespēju stiprināt drošību un stabilitāti Centrālāzijas reģionā. Galvenie ES Robežu pārvaldības programmas Centrālāzijā (BOMCA) mērķi ir uzlabot vispārēju drošību, sniegt atbalstu Kazahstānai, Kirgizstānai, Tadžikistānai, Turkmenistānai un Uzbekistānai savstarpējās tirdzniecības un tranzīta vienkāršošanai, migrācijas plūsmu kontroles uzlabošanai, kā arī stiprināt sadarbību nelikumīgas preču un personu pārvietošanas mazināšanai.

Programmas BOMCA pasākumi norisinās Latvijas Valsts robežsardzes pārstāvju vadībā, jo Latvija ir vadošā valsts ES dalībvalstu konsorcijā Eiropas Komisijas finansētās programmas BOMCA 9.posma ieviešanā.

Tāpat E.Stiprais piedalījās 1.Starptautiskā augļu un dārzeņu gadatirgus atklāšanas ceremonijā. Gadatirgū, kas veltīts Uzbekistānas lauksaimniecības produkcijas eksportspējas paaugstināšanai, piedalījās arī speciālisti no Latvijas lauksaimniecības produkcijas ražošanas un pārtikas pārstrādes tehnoloģiju uzņēmumiem – kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi”, SIA “Friteks”, SIA “Mežuļi” un SIA “Paplāte Nr. 1”. Politiskais direktors akcentēja Latvijas gūto pieredzi sadarbības veicināšanā ar Centrālāzijas reģiona valstīm prezidentūras ES Padomē laikā un sniegto ieguldījumu ES-Centrālāzijas stratēģijas atjaunošanā, kurā lauksaimniecības attīstības veicināšanai šajā reģionā ir piešķirta īpaša uzmanība. E.Stiprais pauda Latvijas gatavību dalīties pieredzē ar Uzbekistānu lauksaimniecības produkcijas sertifikācijas un standartizācijas jomās.

Gadatirgus atklāšanas laikā E.Stiprais tikās arī ar Uzbekistānas premjerministru Šavkatu Mirzijojevu (Shavkat Mirziyoev), Uzbekistānas ārējo ekonomisko sakaru, investīciju un tirdzniecības ministru Eljoru Gaņijevu (Elyor Ganiev) un valsts akciju kompānijas “Uzbekistānas dzelzceļš” valdes priekšsēdētāju Ačilbaju Ramatovu (Achilbay Ramatov), kā arī citām Uzbekistānas valsts amatpersonām un diplomātiskā korpusa pārstāvjiem.