Latvija un Uzbekistāna ieinteresētas sadarbībā tranzīta jomā

 Ilze Šteinfelde, 22.novembris, 10:50

Nozīmīgākajā Uzbekistānas transporta un loģistikas nozares notikumā, izstādē TransUzbekistan 2016, kas notika Taškentā, Rīgas ostu pārstāvēja Rīgas brīvostas pārvalde (RBP), kā arī ostas uzņēmumi SIA Rīgas Universālais Termināls un SIA TFS Trans. Ikgadēja dalība izstādē TransUzbekistan, kā arī formālas tikšanās un neformālas pārrunas demonstrē Latvijas puses ieinteresētību sadarbībā un palīdz uzturēt draudzīgas partnerattiecības, kas nepieciešamas darījumu veikšanai.

Izstādes gaitā interesenti tika informēti par Rīgas ostas iespējām kravu tranzīta un investīciju jomā, kā arī Latvijas nacionālajā stendā kopā ar Ventspils, Liepājas un Mērsraga ostu pārvaldēm, VAS Latvijas dzelzceļš un Latvijas loģistikas kompānijām tika prezentēts Latvijas tranzīta koridora piedāvājums.

TransUzbekistan ir vienīgā specializētā transporta nozares izstāde Uzbekistānā, kas katru gadu piesaista lielu uzņēmēju, amatpersonu un mediju interesi ne tikai no Uzbekistānas, bet arī no citām Centrālāzijas valstīm. Piedaloties izstādē TransUzbekistan, RBP galvenais uzdevums ir veicināt Rīgas ostas atpazīstamību, iepazīstināt ar ostas pakalpojumiem un sadarbības iespējām, kā arī attīstīt dialogu ar vietējiem kravu importētājiem – eksportētājiem, Neatkarīgajai stāstīja Rīgas brīvostas pārvaldes Sabiedrisko attiecību departamenta direktore Anita Leiškalne.

Gan RBP pārstāvji, gan ostas uzņēmumi atzina, ka šogad izstādē bija jūtama nedaudz nogaidoša pozīcija no Uzbekistānas puses. To var skaidrot ar varas izmaiņām pašā Uzbekistānā, kā arī ar Eiropas un Krievijas sankcijām, kas lielā mērā ietekmē Uzbekistānas kravu tranzītu uz Eiropu. Taču vēlme sadarboties kravu tranzīta jomā paliek nemainīgi augsta gan no Latvijas, gan Uzbekistānas puses. Pašreiz no Rīgas ostas uz Uzbekistānu tiek sūtīta lauksaimniecības tehnika, tehnika kokvilnas apstrādei un citas projektu kravas. Savukārt no Uzbekistānas Rīgas osta būtu ieinteresēta saņemt Eiropas eksportam paredzētās kokvilnas kravas. Liels potenciāls ir arī Uzbekistānas lauksaimniecības un pārtikas preču tranzīta jomā caur Rīgas ostu, kur pašreiz piegādes nenotiek saistībā ar sankcijām.

Kā labu zīmi turpmākai Latvijas un Uzbekistānas sadarbībai arī tranzīta jomā eksperti novērtē augstu Uzbekistānas amatpersonu piedalīšanos Latvijas vēstniecības Uzbekistānā rīkotajā pieņemšanā par godu Latvijas valsts proklamēšanas gadadienai.